DANCIN’ CITY 1992

Den traditionelle dans var fortsat en væsentlig del af Dancin’ City med flamencoens Cristina Hoyo og den orientalske dans’ Suraya Hilals som to verdensklasse-repræsentanter for dansetraditioner, som nu havde fundet et stort publikum i Danmark.

1992 var også året med kultnavne som Lloyd Newson/DV8, for hvem dansen handler om livets mening og dermed om at tage risici æstetisk som fysisk, og Wim Vandekeybus’ hårdtslående, atletiske, men også humoristiske euro-crash-dans om alderdom og ensomhed, fulgt op af New Yorker-scenens enfant terrible, den teknisk virtuose og sensuelle Stephen Petronio. Endelig viste Jonathan Burrows Group en livgivende, vittig, virtuos Stoics.

Kvindesiden var stærkt repræsenteret med Ariadone, butohdans isprængt vestlig avantgarde, med en fantasiæggende fortælling om fødsel og død, Ruhr-Ort af Susannne Linke om et stykke virkelighed med mænd, muskler og maskiner, og Carolyn Carlsons med et rituelt, poetisk dansedrama om en lille by i Midtvesten, som desværre kun blev set af de forbavsende få, som ikke også er til fodboldslandskampe.

En Nordisk Koreografkonkurrence for unge, nordiske koreografer inden for ny dans var et resultat af en fællesnordisk beslutning om at fremme nordisk koreografi. Det var hensigten at gøre konkurrencen til en biennale, afholdt på skift i Stockholm, Helsinki og Bergen. Stockholm sprang fra, Helsinki sprang til, men der var tilsyneladende ikke tilstrækkelige ressourcer eller interesse til at følge initiativet op.
Konkurrencen i København blev et gennembrud for prisvinderen, den norske Ingun Bjørnsgaard, som ud over prisen også fik en nordisk turné. Der var ligeledes stærke udspil fra SusanaVeijalainen, Finland, og Jens Østberg, Sverige.

I håbet om bedre at profilere den danske dans, var der satset på fire mindre premierer, hvoraf især James McBrides Fremkaldelsen og Men Dancing af Palle Granhøj/Cristina Caprioli må fremhæves.

__________________________________________________________________________________

[layerslider id=”13″]

___________________________________________________________________________

DANCIN’ CITY 2
19. uNI – 11. JULI 1992

AL-TANNOURA DANCE TROUPE
EGYPTEN
Sufidans
Kanonhallen, 7. & 8. juli

 

ARIADONE
JAPAN/FRANKRIG
Hinagata – Sfinxens Sprog
KOR. Carlotta Ikeda
SCEN. Makoto Yano
MUSIK Osamu Goto, Brian Eno
LYS Eric Loustau-Carrere
MusikTeatret Albertslund, 8. 10. & 11. juli

 

CORONA DANSETEATER
DANMARK
Fremkaldelsen
KOR. James McBride
Kanonteltet, 26. juni & 2. juli

 

LA DEBLA
SPANIEN
Perfume Sevillano
KOR. Teresa Vasques
Kanonteltet, 11. juli

 

DV8 PHYSICAL THEATRE
ENGLAND
Strange Fish (1992)
KOR. Lloyd Newson
DESIGN Peter J. Davison
MUSIK Jocelyn Pook, Adrian Johnston
LYS Stevie Whitson
25. & 26. juni

 

HELSINKI CITY THEATRE
FINLAND
Who took the August
KOR. Carolyn Carlson
SCEN. Juhani Rytkölä,
Claude Naville, Mikko Kurenniemi
MUSIK David W.Yoken, Mikko-Ville Luolajan-Mikkola
Albertslundhuset, 25. & 26. juni

 

SURAYA HILAL & COMPANY
EGYPTEN
The Colours of Caïro
KOR. Suraya Hilal
MUSIK F.M. Hassan
Kanonhallen, 30. juni, 1. & 2. juli

 

BALLET CRISTINA HOYOS (se forside foto)
SPANIEN
Suenos Flamencos
KOR. Cristina Hoyos, Manolo Marín
MUSIK Arriaga, Freire, Hoyos
LYD Jesús Molina
MEDV. Cristina Hoyos, Manuela Reyes m.fl
SANGERE El Extremeno m.fl.
GUITAR. Paco Arriaga m.fl.
Falkoner Centret, 20. & 21. juni

 

GULABI
INDIEN (RAJASTHAN)
Slangetæmmernes dans
KOR. Gulabi Sapera
Spejlteltet, 3. 4. 5. & 6. juli

 

PALLE GRANHØJ & CRISTINA CAPRIOLI
DANMARK/SVERIGE
Bête
KOR. Cristina Caprioli
Kanonteltet, 2. juli

 

JONATHAN BURROWS GROUP
ENGLAND
Stoics
KOR. Jonathan Burrows
MUSIK Matteo Fargion
LYS Steve Roberts
Kanonteltet, 27. juni

 

IZTOK KOVAC
SLOVENIEN
How I Caught a Falcon
KOR. Iztok Kovac
Kanonteltet, 26. & 27. juni

 

LANONIMA IMPERIAL
SPANIEN
Afanya ‘t’ a poc a poc
KOR. Juan Carlos García
MUSIK Mozart, Purcell
Kanonhallen, 28. & 29. juni

 

SUSANNE LINKE
TYSKLAND
Ruhr-Ort
KOR. Susanne Linke
MUSIK Ludger Brümmer
LYS Wilfried Kresiment
MusikTeatret Albertslund, 18. & 20. juni

 

M/S DANCE SHOW
FINLAND
KOR. Jari Karttunen
Krudttønden, 2.-5. juli

MINIMI
FINLAND
Don’t get confused by the Sun
KOR. Tommy Huivenen
Kanonteltet, 26. juni

 

MONTAZSTROJ
KROATIEN
Rap Opera 101 (1991)
KOR. Barut Separovic
MUSIK Hrvoje Crnic Boxer
Kanonteltet, 7. & 9. juli

 

ANGELIKA OEI
HOLLAND
Aliud
KOR. Angelika Oei
SCEN. R.A Verouden
MUSIK Afrikanske trommer & sang
Kanonteltet, 28. & 30. juni

 

PATTERSON PROJEKT
DANMARK
Hearts of Hearts
KOR. Randi Patterson
MUSIK Global Guaranty Orchestra, Hanna Methling
Kanonteltet, 19. 20. & 21. juni

 

STEPHEN PETRONIO COMPANY
USA
MiddleSex Gorge m.fl.
KOR. Stephen Petronio
MUSIK Wire
LYS Ken Tabachnick
Kanonhallen, 10. & 11. juli

 

SOFA TRIO
UNGARN
Le Divan
INSTRUKTØR Laszlo Rokas
KOR. Peter Lengyel
MUSIK Istran Grencso
Kanonteltet, 22. & 24. juni

 

UPPERCUT DANSETEATER
DANMARK
The First Time I Met the Blues
KOR. Janet Smith
MUSIK Muddy Waters, Otis Redding m.fl
Kanonteltet, 2. juli

 

ULTIMA VEZ
BELGIEN
Immer das Selbe Gelogen
KOR. Wim Vandekeybus
SCEN. Wim Vandekeybus
MUSIK Peter Vermeersch, Charo Calvo, Carlo Wegener
LYS Gerhard Maraite
Kanonhallen, 19. & 21. juni

 

WORKSHOPS
Carolyn Carlson – Masterclass. Teknik og
improvisation (aflyst pga manglende tilslutning)
Stephen Petronio – Masterclass
Eric Goizet – Modern. Teknik
Bo Madvig – Modern. Teknik
Carlotta Ikeda – Japanske teknikker
Suraya Hilal – Orientalsk dans (4 hold + lecture demonstration)
Gulabi Sapera – Indisk sigøjnerdans
Daniela Arcuri & Armando Orzuza – Argentinsk tango (2 hold)
La Debla – Flamenco (3 hold)
Audition m. Wim Vandekeybus, Institut Français

 

VIDEODANS “DANCIN’ VISUALS”
Krudttønden v. Kanonhallen, 2.-5. juli
I samarbejde med Vibeke Vogel & Charlotte Giese, Videogalleriet i Huset, Rådhusstræde

36 videodans-produktioner:
L’Adieu (Jean-Marie Gigon/Thierry Guedj)
Dance House 1 (David Hinton/Jacob Marley)
Dead Dreams of Monochrome Men (Dave Hinton/Lloyd Newson)
Premiere på Lalala – en videodans antologi
La Déroute (Rodrique Jean/Tedi Tafel)
Le Dortoir (François Girard/Gilles Maheu)
The Fall (Darshan Singh Bhuller)
Flesh & Blood (Margaret Williams/Lea Anderson)
Impressions of Sand (Andrew Bowden/Jennifer Hanna)
Jorge Holguin Dance Theatre promotional video (Thomas Bek Jensen/Jorge Holguin)
Kniespiel 3 (Claus Blume)
La Lampe (Régis Obadia/Joëlle Bouvier)
Lilies (Nancy Hyland/John O’Malley)
Mai (Yoko Nakagawa)
Mansouria (Luc Riolon/Josette Baïz)
Niemand Tanzt (A. Koeper/D. Poogin)
La Noce (Régis Obadia/Joëlle Bouvier)
Ottone Ottone (Walter Verdin/Anne Teresa De
Keersmaeker)
Over the Edge (Luc Riolon/Mark Tompkins)
Et udvalg af Charles Atlas produktioner: Blue Studio, Five Segments (Merce Cunningham),
Ex-Romance (Karole Armitage), Because
We Must (Michael Clark), The Myth of Modern Dance (Douglas Dunn), Butcher’s Vogue
Regards Danse – dokumentar (Robert Cahen/Anne Teresa De Keersmaeker)
Roseland (Walter Verdin/Octavio Iturbe/Wim Vandekeybus)
Solo (Robert Cahen/Bernardo Montet)
Subur 305 (Nuria Font Sola/Angels Margarit)
Topic (Pascal Baes/Sarah Denizot)
Trois Danses Hongroises de Brahms (Eric Pauwels/Michèle Anne De Mey)
Two falling too far (Margaret Williams/Sue Cox/Mark Murphy)
Video Xl-l nos.lll, lV, X, lX (Kimmo Koskela/Rea Pihlasviita)
Visual Melody (Lars Bo Kimergård/Anne-Mette Bauer)
Wat een Historie (Dirk Gryspeirt/Alain Platel)

 

NORDIC CHOREOGRAPHERS’ COMPETITION
Kanonhallen, 3.-5. juli
I samarbejde med Bergens Internasjonale Teater, Helsinki Festival, Dansens Hus og Kulturhuset, Stockholm

Udvalgte koreografer: Kathryn Bresée (N), Lennart Hedlund (S), Liisa Ruskanen (SF), Susanna Veijalainen (SF), Miko Kallinen (SF),
Palle Granhøj (DK), Dorte Persson (DK), Christina Tingskog (S), Ingun Bjørnsgaard
(N), Staffan Eek (S), Jens Östberg (S)

Jurymedlemmer: Val Bourne (UK), Inger-Margrethe Lunde (N), Mary Overlie (USA),
Reijo Kela (SF), Margaretha Åsberg (S), Monna Dithmer (DK)

1. pris (50.000 kr.): Ingun Bjørnsgaard (N)
2. pris (20.000 kr.): Susana Veijalainen (SF)
Publikumspris (5.000 kr.): Jens Östberg (S)

 

DANSECAFÉ SPEJLTELTET I FÆLLEDPARKEN
18. juni – 11. juli
Se program under Spejlteltet.