DANCIN’ CITY 1990

Det var Dancin’ Citys ambition at have den skabende fornyelse i centrum og alligevel favne bredt, fra den traditionelle etniske dans til den nyeste avantgarde, fra de skelsættende gamle pionerer til de unge på vej.

Den første Dancin’ City blev åbnet med Marathon Dans, koordineret af Randi Patterson. 800 medvirkede, Tai Chi skoler, folkedansere, indvandrergrupper, standarddanse, unge nyskabende koreografer, optrådte i parker, på gader og pladser i den indre by, indtil politiet afskar strømforsyningen i Ørstedsparken kl. 24.05 – 5 min. før afslutningen.

Avantgardendansen lagde stærkt ud med Trisha Brown og hendes opbud af fantasi og intelligens med et intrigerende visuelt modspil i Robert Rauschenbergs scenografi, og med Angelin Preljocaj og Stravinskys aggressivt lidenskabelige Noces, danset for pålydende for et Østre Gasværk-publikum i “chokeret beundring”.

Den mere teatralske dans var repræsenteret med det my(s)tiske, suggestivt, bevægende billedteater Sankai Juku, den hæsblæsende og fandenivoldske gadedansgruppe Black Blanc Beur fra den parisiske satellitby Elancourt, og det canadiske Carbonne 14, hvis poetiske og humoristiske erindring om sovesalen på en katolsk kostskole, fræsende vitalt danset af 6 kvinder og 6 mænd, bragte mennesker af kød og blod på scenen.

[layerslider id=”12″]

Den danske danseweekend med 9 danske og Kenneth Kvarnström fra Sverige indeholdt kun få overraskelser. Weekenden var blevet henlagt til Viften i Hvidovre for at tilgodese det ønskede antal prøvedage, hvilket bidrog til den svigtende publikumsinteresse.

De helt store publikumstræffere var to traditionelle dansegrupper, Les Ballets Africains, hvis førførende rytmiske, Madingo-inspirerede show i den grad forførte publikum, at det kvitterede med junglehyl, og spanske Cumbre Flamenca, der havde samlet nogle af Andalusiens bedste dansere, heriblandt den unge Juana Amaya og La Chana, den uforlignelige, stolte fuerza.
___________________________________________________________________________________

I morgen danser KIT ud med festivalen Dancin’ City, der i næste måned sætter 800 dansere i bevægelse overalt på byens pladser, i parker og i de haller og teatre, der endnu ikke er lukkede. Det er et projekt, der kan give os lidt af den nødvendige tro på, at København måske alligevel har sin chance som kulturby…”
Leder i Politiken

“De danser i Gasværket, på Viften, i B&W hallerne, på gader og stræder, i parker og på video. Et storslået festivalprogram, der har sat store dele af byen på den anden ende og lokker et lige så stort publikum til stærke, nye og fremmedartede oplevelser.”

Ole Nørlyng, Berlingske Tidende
___________________________________________________________________________________

DANCIN’ CITY 1
15. JUNI – 15. JULI 1990

BLACK BLANC BEUR
FRANKRIG
Monsieur Zzarbie (1988)
ISC. Jean Djemad, Christine Coudun
KOR. Moïse
MUSIK Christophe Zurfluh
LYS Pol Bzenzel
Det Ny Teater, 17. juni
Albertslundhuset, 19. juni

 

COMPAGNIE BONTÉ MOUSSOUX
BELGIEN
Simulation (1989)
ISC. Patrick Bonté
KOR. Patrick Bonté, Nicole Moussoux
MUSIK Christian Genet
SCEN. Jean-Claude De Bemels
Mercur Teatret, 2. & 3. juli


TRISHA BROWN COMPANY

USA
Decoy (1979); Set and Reset (1983); Astral Convertible (1989)
KOR. Trisha Brown
ASS. Diane Madden
SCEN. Robert Rauschenberg
MUSIK Richard Laundry (Astral), Laurie Anderson (Set and Reset)
LYS Beverly Emmons (Decoy), Robert Rauschenberg (Astral)
Det Ny Teater, 20. 21. & 22. juni

 

CARBONNE 14
CANADA
Le Dortoir
ISC. Gilles Maheu
ASS. Danièle de Fontenay
KOR. Danielle Tardif, Gilles Maheu
SCEN. Gilles Maheu
LYS Martin St-Onge
Det Ny Teater, 13. 14. & 15. juli

 

CASTAFIORE
FRANKRIG
Aktualismus (Urpremiere)
ISC. Marcia Barcellos, Karl Biscuit
KOR. Eric Larrondo, Marcia Barcellos
MUSIK Karl Biscuit
SCEN. Cécile Frances
LYS Erik Wurtz
Institut Français, 29. 30. juni & 1. juli

 

LES BALLETS AFRICAINS
GUINEA
Rhythms of Africa
ISC. Italo Zambo
KOR. Mohamed Kemozo Sano
LYS/LYD Ibrahima Conte
Det Ny Teater, 24. 25. & 26. juni

 

RENU BASSI (se forside foto)
INDIEN
Kathak Dance of India
KOR. Traditionel Kathak & Renu Bassi
MUSIKERE R. Misra, S. Ahmed Khan, R.Parihar, M. Roy
Institut Français, 11. 12. & 13. juli

 

DANSGROEP KRISZTINA DE CHÂTEL
HOLLAND
Föld (1985 & 1990)
ISC. Conrad Van de Ven
KOR. Krisztina de Châtel
MUSIKCOLLAGE Philip Glass
LYS Carlus Koopman
Den Blå Hal, B&W, 6. & 7. juli

 

CORONA DANSETEATER
DANMARK
Dans Tolo
ISC. Thorkild Lindebjerg
KOR. Jørgen Carlslund
SCEN. Jette Lauritsen
MUSIK Steen Claesson
20.-23. juni

 

CUMBRE FLAMENCA
SPANIEN
El Baile
ISC. Francisco Sanchez
KOR. Christobal Reyes
MEDV. La Chana, Juana Amaya, Antonio Canales, Christobal Reyes m.fl.
MUSIKERE Diego Losada, Alfonso “El Veneno” m.fl
Albertslundhuset, 9. 10. & 11. juli

 

DANSEWEEKEND
DANMARK/SVERIGE

Viften, Rødovre, 30. juni & 1. juli

 

PALLE GRANHØJ DANSETEATER
DANMARK
Torzo
KOR. Palle Granhøj

 

KOMPAGNI
DANMARK
Idolum
KOR. Kim Brandstrup
MUSIK Per Nørgård

 

KENNETH KVARNSTRÖM
SVERIGE
Glaciär
KOR. Kenneth Kvarnström
MUSIK Tommy Adolfsson, Jørgen Adolfsson
LYS Ellen Ruge

 

RHEA LEMAN
DANMARK
Solos are Tricky Things
KOR. Rhea Leman

MIKADO DANSETEATER
DANMARK
Panta rei
KOR. Charlotte Rindom

 

CORONA DANSETEATER
DANMARK
Faces in a Marble Prison
KOR. Jørgen Carlslund, James McBride

 

JORGE HOLGUIN DANSETEATER
DANMARK
Kaspar Hauser
KOR. Katryn Rickett
MUSIK Sex machine
Den Blå Hal, B&W, 25. juni – 3. juli

 

NEW NOW DANCERS
DANMARK
Oyster Dream
KOR. Nanna Nilson
Christiansborg Ridebane, 17. & 18. juni

 

COMPAGNIE PRELJOCAJ
FRANKRIG
Un trait d’Union; Noces
IDÉ OG ISC. Angelin Preljocaj
KOR. Angelin Preljocaj
MUSIK Marc Kahne (Un trait d’Union), Igor Stravinsky (Noces)
LYS Jacques Châtelet
Østre Gasværk, 17. & 19. juni

 

SANKAI JUKU
JAPAN
Unetsu (1986)
KOR. Ushio Amagatsu
MUSIK Yoichiro Yoshikawa, Yas-Kaz
SCEN. Ushio Amagatsu
Det Ny Teater, 5. 6. & 7. juli

 

TIBETAN INSTITUTE OF PERFORMING ARTS
TIBET
Sounds of Tibet
ISC. Tsering Wangyal
Østre Gasværk, 21. & 22. juni

 

HELSINKI CITY THEATRE
FINLAND
Ballet Pathétique
KOR. Jorma Uotinen
MUSIK Tchaikovsky
LYS Claude Naville
Viften, Rødovre. 28. & 29. juni

 

CATHERINE RUILLET
FRANKRIG
Orientalsk dans
Danseteltet, 30. juni

 

GORDON & MADSEN
DANMARK
Angels don’t get no Sleep
KOR. Neil Gordon, Jens Peter Madsen
Det Ny Teater, Lille Scene, 5. 7. & 14. juli

 

ÅBNINGSEVENT MARATHONDANS
Åbning d. 16. juni. 12 timers non-stop dans i City, kulminerende på Rådhuspladsen. Flere hundrede dansere (folkedans, pardans, flamenco, afrikansk dans, street dance og moderne dans).
KUNSTNERISK LEDER Randi Patterson

 

WORKSHOPS
Catherine Ruillet – Orientalsk dans
Isnel da Silveira & Cocosel – Afrikansk dans og slagtøj
Isabel Soler – Flamenco
Black Blanc Beur – Afro-Euro street dance
Marcia Barcellos & Karl Biscuit – Nikolaïs/Cunningham
Vicky Schick – Trisha Brown
Leila Haddad – Orientalsk dans
Renu Bassi – Indisk kathak dans

 

VIDEODANS “DANCIN’ VISUALS”
Arr. i samarbejde Vibeke Vogel & Charlotte Giese, Videogalleriet i Huset, Rådhusstræde, 6. 7. & 8. juni

Dansevideoer af: Charles Atlas, Anne Teresa de Keersmaeker, Steina Vasulka, Dance Brazil, Pedro Garhel, Mary Wigman, Jørgen Leth, Wim Vandekeybus, Sankai Juku, Maguy Marin.

Aeros (Burt Barr/Trisha Brown), Marie André, Meredith Monk m.fl
Aurora (Jelon Vieira/Bernard Hébert)
Because we must (Michael Clark/Charles Atlas)
Cargo (Piet Rogie/René Hazekamp)
Changing Steps (Merce Cunningham)
Dagar (Birgit Åkesson)
Dance of Darkness (Tatsumi Hijikata)
Dans i nya Dimensioner (Birgit Cullberg)
Easy to love (John Aalfheim)
El Ring (Frances Alvarez)
Essential steps in tap dancing (Brenda Bufalino)
Etcetera (Rosa Galindo/Pedro Garhel)
For dancers (Fred Strickler/Bridget M. Thorpe)
From the archives of modern art (Eleonora Antinova)
Gosh! point of view 5 (Kaname Oda/Naoko Tosa)
Love songs (William Forsythe/Thomas Grimm)
Muurwerk (Roxanne Huilmand/Wolfgang Kolb)
Orge Mangeant des jeunes femmes sous la lune (Anna-Célia Kendall/Karine Saporta)
Parcelle de ciel (Susan Buirge/Robert Cahen)
Pas de tout 90 (Isnel da Silveira)
Pilobolus (Pilobulos Dance Theatre/Thomas Grimm)
Repetitions (Anne Teresa de Keersmaeker/Marie André)
Rött vin i gröna glas (Birgit Cullberg)
Somersault (Steina Vasulka)
Sous les vêtements blancs (Karin Vyncke/Patrick Zanoli)
Tango Tango (Lila Greene/François Girard)
The Narrow Room (Susan Marshall/Isabelle Hayeur)
The Walther tyte talk-dance (Jørgen Teller/Prami Larsen)
Troy Game (Robert North/Thomas Grimm)
Tumulte (Anne Dreyfus/Camille Guichard)
Undertow (Eiko/Koma/James Byrne)
Untitled (Bill T. Jones/John Sanborn)
Waterproof (Daniel Larrieu)
Jean Lois (Le Tacon/Luc Riolon)
What about Ida (Mark Tompkins/Alain Longuet)

 

DIALOG OM VIDEO OG DANS
MØDER MED: Birgit Åkesson (S) og Birgit Cullberg (S); Thomas Grimm (DK) og Luc Riolon (F)
Video Galleriet Huset, 6. 7. & 8. juli

 

DANSECAFÉ SPEJLTELTET I FÆLLEDPARKEN
23. juni – 15. juli
Café dgl. kl. 13-18.
Dansecafé dgl. kl. 21-02
Se program under Spejlteltet