SOMMERSCENE 2002

SOMMERSCENE 02
JUNI, JULI, AUGUST

SHAKESPEARE PÅ KRONBORG
FACE TO FACE (DK) & THEATREWORKS (SINGAPORE)
Search: Hamlet
ISC. Ong Keng Sen (SINGAPORE)
SCEN. Justin Hill (AUSTRALIEN/SINGAPORE)
MUSIK Dicte (DK), I Wayan Sadra (INDONESIEN)
FILM Wu Wenguang (KINA)
KOSTUMER Koji Hamai (JAPAN)
LYS Jesper Kongshaug (DK)
KAPELMESTER Kæv Gliemann (DK)
MEDV. Ann Crosset (USA/DK), Dicte (DK), Carlotta Ikeda (JAPAN/F), Charlotte Engelkes (S), Aida Redza (MALAYSIA), I Wayan Dibia (INDONESIEN), Pichet Klunchun (THAILAND) m.fl.
Slotsgården, Kronborg Slot, 16. 17. & 20. 21. august


THE WRESTLING SCHOOL

UK
Gertrude – The Cry
ISC. Howard Barker
KOSTUMER Caroline Shentang
LYD Paul Bull
Riddersalen, Kronborg Slot, 6.-10. august

NY CIRKUS

CIRCUS BAOBAB
GUINEA
Les Tambours Sauteurs
ISC. Pierrot Bidon, Patrice Kotyla
MusikTeatret Albertslund, 4. 6. & 7. august

 

CIE DU HANNETON
FRANKRIG
La Symphonie du Hanneton
ISC. James Thierrée
MEDV. James Thierrée, Uma Ysamat, Raphaëlle Boitel, Magnus Jakobsson
Kanonhallen, 18.-21. august 2002

 

OKIDOK2
BELGIEN
Ha Ha Ha!!!
ISC. & MEDV. Xavier Bouvier, Benoît Devos
INSTR. Louis Spagna
LYS Laurent Kaye
MUSIK DJ Pitch, Eloi Baudimont
Kanonhallen, 11-15. august 2002

DANCIN’ WORLD 02
JUNI – JULI 2002

Nordens anden biennale for verdensdans
Dans og musik fra Afrika, Asien, Latinamerika og Mellemøsten


BLACK BLANC BEUR

FRANKRIG
Wartane; Défilles; Break Quintet
KOR. Christine Coudun
MUSIK Renaud Garcia (Wartane), DJ Mouss (Défilles), Pablo Cueco (Break)
Kanonhallen, 4. & 5. juli

 

GUMARANG SAKTI DANCE COMPANY
INDONESIEN
Di Jalan Tua (On The Old Road)
KOR. Boi G. Sakti
MusikTeatret Albertslund, 15. & 16. juni

INZALO
SYDAFRIKA
Same But Different
KOR. Sello Pesa
DANSERE Sello Pesa, Moeketsi Koena, Mandla Bebeza
Cornered (solo)
DANSER Valérie Berger
Kanonhallen, 1. & 2. juli

 

KIM ITOH & THE GLORIOUS FUTURE
JAPAN
I Want to Hold You
KOR. Kim Itoh
Kanonhallen, 7. & 8. juli

KONGO BA TERIA
BURKINA FASO
Vin Nem (Lyset) (2000)
KOR. Lacina Coulibaly
DANSERE Souleymane Badolo, Lacina Coulibaly, Bazie Bienvenue Fernand
MUSIKERE Timbiri Winsé, Yacouba Dembele
Kanonhallen, 24. & 25. juni

 

RARY
MADAGASCAR
Mpirahalahy Mianala (Always Together) (2000);
Dihy Tsy Amin’ Aponga (Without Music) (2001)
KOR. Ariry Andriamoratsiresy
Kanonhallen, 1. & 2. juli

 

TCHÉTCHÉ
ELFENBENSKYSTEN
Sans Repères (Uden Referencer) (1999)
KOR. Béatrice Kombé
DANSERE Nina Kipre, Lago Flavienne, Béatrice Kombé, Nadia Beugre
Kanonhallen, 24. & 25. juni

 

STUEPIGERNE
AF Jean Genet
International produktion
ISC. Yoshi Oida (JAPAN)
KOR. Ismaël Ivo (BRASILIEN)
MEDV. Ismaël Ivo (BRASILIEN), Koffi Kôkô (BENIN), Ziya Azazi (TYRKIET)
MUSIKER Joâo de Bruco (BRASILIEN)
Kanonhallen, 21. & 22. juni

 

NIELS LAN DOKY & BIRGITTE BAUER-NILSEN
DANMARK
Sommerfuglen Work in progress 2002
KOR. Birgitte Bauer-Nilsen
MUSIK Niels Lan Doky & Xavier Desandre-Navarre
DANSERE Ha Le Minh & Phoung Nguyen Hong (VIETNAM); Aloyce Makondo & Maureen Mvuoni (TANZANIA); Lars Bjørn & Line Larsen-Ledet (DK)
MUSIKERE Niels Lan Doky (DK), Maulidi Mohammedi Selamani (TANZANIA), Xavier Desandre-Navarre (F), Emil Spanyi (F), Flemming Nilsson (DK), Jesper Bodilsen (DK)
Kanonhallen, 27.-29. juni

 

ORIENTAL WAVE 2002
Work-in-progress
Oriental Mood
PROJEKTLEDER Lars Bo Kujahn
MEDV. 10 musikere, Dervish, flamenco og electric boogie dansere fra Tyrkiet, Danmark, Egypten og Marocco
Kanonhallen, 27.-29. juni
(Se forside foto)

WORKSHOPS

Ismaël Ivo & João de Bruco (BRASILIEN) – masterclass, moderne dans
Koffi Kôkô (BENIN) – moderne og afrikansk dans
Béatrice Kombé (ELFENBENSKYSTEN) – moderne og afrikansk dans
Ariry Andriamoratsiresy (MADAGASCAR) – Moderne dans
Black Blanc Beur (FRANKRIG) – hip hop
Karsten Mathiesen/Freestyle Phanatix (DANMARK) – Breakdance og locking

SEMINAR

FUSION, INTERCULTURALISM, IDENTITY
MEDV. Ismaël Ivo, Yoshi Oida, Koffi Kôkô, Kongo Ba Teria, Béatrice Kombé, Birgitte Bauer-Nilsen
Kanonhallen, 22. juni

NATCAFÉ

Bal Moderne ved Rasmussens Garderobeshow
Tango Diana og Ole Toxværd
Flamenco Fuerte Henriette Vedsegaard-Jensen, Pepita Rohde, Poul Jacek Knudsen
Swing of Sahara Andreas Ugorskij, Peter Dobronyii, Johan Segerberg
Rapperen Zaki
Breakdance Jamming To The Beat
DJs – Kong, Master Fatman, Decara, Ole Vega, Tania, Kjeld Tholstrup
Kanonhallen, hver fre.-lør. fra 21. juni – 8. juli

 

[layerslider id=”7″]