IMAGES OF AFRICA 1993

Images of Africa, 12. juni – 3. juli 1993
Festivalcenter i København Kanonhallen

DANS

GHANA DANCE ENSEMBLE
GHANA
Grand Durbar-parade; The King’s Dilemma
KOR. F.Nii-Yartey
Kanonhallen, 12.-14. juni
Odense, Koncerthuset, 17. juni
Århus, Ridehuset, 18. juni

 

LES BALLETS AFRICAINS
GUINEA
Cirkusbygningen,
22. & 24. juni


BOTEREKWA DANCERS

ZIMBABWE
ISC. Tafaneyi David Gweshe
Odense, Rosenhaven, 15. juni


LEÏLA HADDAD & ORCHESTRA

TUNESIEN
Dansen med de syv slør
orientalsk dans Raqs el Sharqi
MusikTeatret Albertslund, 1.-3. juli


NDERE DANCE TROUPE

UGANDA
ISC. Stephen Rwangyezi
Kanonhallen, 27. juni


THÉÂTRE DE LA DANCE

TUNESIEN
Nuit Blanche; Evolution
KOR. Imed Jemaa
Kanonhallen, 21. & 22. juni


TROUPE TOUARÈGUE ALLAR

ALGERIET
Kamp-, jagt- & bryllupsdanse
Odense, Rosenhaven, 16. juni
København, Kanonhallen, 17.-20. juni
Århus, Ridehuset, 21. & 22. juni


MUSIK

THE AFRICAN JAZZ PIONEERS
SYDAFRIKA
Swing-jazzstjerner fra 50’erne
Spejlteltet, 19. juni
Århus, Ridehuset, 25. juni

 

AICHA KONE
ELFENBENSKYSTEN
Vestafrikansk pop
Pumpehuset, 20. juni

 

FATALA & MABINTY SAKHO
GUINEA
Percussion ensemble
Kanonhallen, 20. juni
Århus, Ridehuset, 24. juni


FRANÇOIS-RÉGIS GIZAVO

MADAGASCAR
Harmonika blues
København, Christians-kirken, 26. & 30. juni


HUKWE ZAWOSE

TANZANIA
Wagogo-folkets traditionelle falsetsang, marimba & zeze musik
Pumpehuset, 14. juni
Odense, Rosenhaven, 15. juni

 

JUSTIN VALI TRIO
MADAGASCAR
Virtuos Valiba-spiller
Århus, Ridehuset, 22. juni
København, Christianskirken, 26. juni


MAHLATHINI & MAHOTELLA QUEENS

SYDAFRIKA
Township-jive mbaganga
Århus, Ridehuset, 25. juni
Pumpehuset, 26. juni
(Se forside foto)


OLIVER MUTUKUDZI & THE BLACK SPIRITS

ZIMBABWE
Moderne Shona-musik
Natcaféen Spejlteltet


SAM MANGWANA

ZAÏRE
Soukuss-musikkens superstar
Odense, Rosenhaven, 18. juni
Pumpehuset, 19. juni

 

OUMOU SANGARE
MALI
Wassoulou-traditionens stjerne
Kanonhallen, 18. juni
Odense, Rosenhaven, 21. juni

 

PROPHETS OF THE CITY
SYDAFRIKA
Rapping for Democracy
Pumpehuset, 24. & 25. juni

 

SUPER RAIL BAND
MALI
Djàli-musik, madingo-sound
Pumpehuset, 2. juli

 

TATUNANE
TANZANIA
Soukoss inspireret dansemusik
Natcaféen Spejlteltet

 

ZAP MAMA
BELGIEN/ZAÏRE
Kvindelig à capella gruppe
København, Christians-kirken, 30. juni


ARABISK MUSIK

DIMI MINT ABBA
MAURITANIEN
Sang, tidinit (lut), elguitar, dans
Kanonhallen, 18. juni
Århus, Ridehuset, 19. juni

ABDEL GADIR SALIM
SUDAN
Pumpehuset, 14. juni


CHEB MAMI

ALGERIET
“Le prince du raï”
Pumpehuset, 22. juni
Århus, Ridehuset, 23. juni


ALI HASSAN KUBAN

EGYPTEN
“The Godfather of the Nubian Roots Music”
Pumpehuset, 12. juni

 

MASTER MUSICIANS OF THE NILE
EGYPTEN
Berømmet repetitiv musik
Pumpehuset, 13. juni

 

MUSTAPHA BAQBOU
MAROKKO
Spirituel gnauer bajouj-musik
Odense, Rosenhaven, 16. juni
København, Kanonhallen, 17. & 19. juni
Århus, Ridehuset, 21. juni


TEATER

KI-YI M’BOCK THÉÂTRE
ELFENBENSKYSTEN
En Tuareg gifter sig med en pygmæ – en musical
ISC. Werewere Liking
MUSIK Ray Lema
Kanonhallen, 30. juni, 1.-3. juli


PAUL SLABOLEPSZY

SYDAFRIKA
Mooi Street Moves
Kanonhallen, 24.-26. juni


MAPAPA ACROBATS

KENYA
Akrobatik & Benga beat
MUSIK Mandingo Band
Kanonhallen, 15. & 16. juni


MODE

MODE- & DESIGNSHOW
GHANA
DESIGNER Ricci Ossei
Spejlteltet, 27. & 29. juni


UDSTILLINGER

KARAVANERNES HAVN
MAROKKO
Billedkunstnere fra Essaouira: Maimoune Ali, Mohamed Tabal, Rachid Amarhouc, Fattima Ettalbi, Abdelkader Bentajar, Abdelmalik Berhiss
KURATOR Frédéric Damgaard
Rundetårn, 5.-27. juni

 

ARABISK KALLIGRAFI
TUNESIEN
Nja Mahdaoui
Galleri Kobolt, 12. juni – 2. juli

 

DAK’ART
Moderne billedkunst fra Senegal
Amadou Bâ, Souleymane Keita, Serigne Mbaye Camara
Rundetårn, 7. august – 4. september


DET KREATIVE OPRØR

Kunst fra Det Sydlige Afrika
Philip Rikhotso, Phutuma Seoka, Willie Bester (SYDAFRIKA), Diaz Mahlate (MOZAMBIQUE)
Folkelig kunst & kunsthåndværk fra Namibia, Sydafrika & Mozambique
Rundetårn, 3. juli – 1. august


IMAGES OF DÉFIANCE

SYDAFRIKA
Politisk plakatkunst
Arbejdermuseet, 12. juni – 12. august


KALAHARIS FØRSTE FOLK

Kunst- & fotoudstilling om buskmenneskene
KURATOR Arthur Krasilnikoff & Maria Rytter Qwaa, Tamai Setshogo, Xwexai Qgamra
Galleri Skindergade 14, 12. juni – 4. juli

 

FOTOGRAFI

DAKAR FOTO
SENEGAL
Rotimi Fani-Kayode, Bouna Medoune Sey, Djibril Sy, Ousmane Ndiaye Dago
Galleri Eira, 12. juni – 3. juli


PORTRÆTTER FRA SUMBAWANGA

John Kiyaya
TANZANIA
Politikens Forhal, 2.-18. juni

 

MAGTENS MALI
MALI
Seydou Keita, Malick Sidibes, Alioune Ba, Django Cisse, Racine Keita
Nationalmuseets forhal, 12. juni – 3. juli

 

MAMA CASSET – PORTRÆTTER
SENEGAL
Nikolaj Udstillingsbygning, 11. juni – 3. juli

 

TANGER BILLEDER
TUNESIEN
Jellel Gasteli
Galleri Eira, 12. juni – 3. juli

 

TUAREGKVINDER I ALGERIET, FOTOS, & KUNSTHÅNDVÆRK FRA TUNESIEN & EGYPTEN
Kulstof 92 / Nikolaj Plads, 6. juni – 4. juli

 

NORDAFRIKANSKE BYER ÅR 1880
Nationalmuseets forhal


FOTOKONKURRENCE

Udskrevet i februar. Deltagere fra 24 lande
PRISVINDER Aristide Esso (CAMEROUN)
KURATOR Svend Erik Sokkelund
Kanonhallens foyer, 12. juni – 3. juli

 

MARKED
København, Vor Frue Plads, 12. juni – 3. juli
Århus, Pladsen v. Officersbygningen, 19.-25. juni
Odense, Munke Mose, “Lille Afrika”, 12.-19. juni


A
FRIKA FOR BØRN

BØRNECENTRET BØRN OG AFRIKA (BOA)
København, Den gl. Skole, Rysensteensgade 12.-26. juni
Optræden af 12 grupper fra Wamdes dans og musik, storytelling m. Ibrahim Sorry Diallo til Jesper Klein.
7 workshops, filmprogram, værksteder mm.
Op mod 5000 børn & forældre besøgte centret

 

WAMDE
BURKINA FASO
ISC. Mama Kouyaté
København, Nationalmuseet, 11.-17. juni
Odense, “Lille Afrika”, 12.-19. juni
Århus, v/ Officersbygningen, 19.-25. juni

 

BILLEDSKOLEN
Workshops i afrikanske maske- & tæppefremstilling
København, Billedskolen, Ryesgade, 7.-11. juni

 

BØRNEFILMFESTIVAL
København, Nationalmuseet 11.-17. juni


FILM

UDENDØRSPROGRAM
i Nationalmuseets Store Gård, 15.-20. juni

 

INDENDØRSPROGRAM
Nye spille- & dokumentar- film fra Afrika
Odense, Cafe Biografen, 18.-20. juni
Århus, Øst for Paradis, 25.-27. juni
Kbh., Husets Biograf, 26. juni – 1. juli


DIALOGMØDER

DELTAGERE Aichi Afifi (MAROKKO), Mohamed Aghali-Zakara (NIGER), MonAnis (EGYPTEN), Chenjerai Hove, Prosper Kampaore (BURKINA FASO), Wahome Mutahi (TANZANIA), Sony Labou Tansi (CONGO), A. Strauss (NAMIBIA), Norbert Zongo (BURKINA FASO) m.fl.
PANELDELTAGERE OG DANSKE ORDSTYRERE Fatumi Ali, Niels Barfod, Thyge Christensen, Else Hammerich, Alex Lubulwa, Torben Lundbæk, Herbert Pundik, Jamila Sayid, Niels Steensgaard, Lars Udsholdt m.fl.


DIALOGMØDER I KØBENHAVN

Ørkenen – liv eller død
Demokrati – globalt & lokalt
Oprindelige folk & grænser
Pressen i Afrika
Metropoler i det 21. århundrede
Handel med Afrika – ulandsimport eller profit
Afslutningsmøde: Et global kulturkontrakt?


DIALOGMØDER I ODENSE

Oprindelige folk i Afrika
Metropoler i det 21. århundrede
Ørkenen – liv eller død


DIALOGMØDER I ÅRHUS

Traditionel medicin
4. verdens folk: tuareger
Islam – andet end fundamentalisme


FORFATTERMØDER

10 FORFATTERMØDER I KØBENHAVN, ODENSE, ÅRHUS
FORFATTERE Assia Djebar (ALGERIET), Sherif Hetata (EGYPTEN), Nawal El Sadaawi (EGYPTEN), Chenjerai Hove (ZIMBABWE), Sony Labou Tansi (CONGO), Ben Okri (NIGERIA), Werewere Liking (CAMEROUN), Assia Djebar (ALGERIET), Sinbiwe Magona (SYDAFRIKA), Safynaz Kazem (EGYPTEN), Wahome Mutahi (KENYA), Nobert Zongo (BURKINA FASO)
DANSKE PANELDELTAGERE OG ORDSTYRERE Niels Barfoed, Kirsten Holst-Petersen, Herbert Pundik, Mari-Alice Seferian, Rikke Schultz, Knud Vilby


SEMINARER

Afrikansk Litteratur
København, Nationalmuseet, 11.-13. juni
U-landsoplysning & kulturfestivaler
København & Århus, 17.-23. juni
Professionel formidling af afrikansk kunst & kultur i Europa
Café Teatret, København, 17.-20. juni
Afrikanske NGO’ers betydning for den civile samfundsudvikling
København, Huset, 22.-25. juni
Kulturudveksling
København, Borups Højskole, 23.-25. juni


JOURNALISTPROJEKT

6 prominente afrikanske journalister arbejdede en måned på danske medieinstitutioner: Wahome Mutahi (KENYA) – Det Fri Aktuelt, Århus
Stiftstidende
Norbert Zongo (BURKINA FASO) – Politiken
Felistus Chipako (ZAMBIA) – TV2
Bwire Musalika (TANZANIA) – DR P3
Safynaz Kazem (EGYPTEN) – Weekendavisen
Mona Anis (EGYPTEN) – Information


THE KARIBU FESTIVAL

CCA – The Coordination Committee for Africans
in Denmark organiserede Karibu incl. seminars, musik m. afrikanske og herboende bands, Afrikansk disco, modeshows og en fodboldturnering m. deltagelse af 12 afrikanske lande.


WORKSHOPS

I samarbejde med Rytmisk Center, København
Folkloric Selamta (GHANA), Fanta Kaba (GUINEA) Les Ballets Africains (UGANDA), Famoudou Konaté (GUINEA), Silvia Krönewald
(TYSKLAND), Ndere Dance Troupe (UGANDA)


UDGIVELSER

• Afrika Afrika – bog m. essays, noveller og fotos af ledende afrikanske forfattere og fotografer. På dansk og engelsk.
• IOA, vol 1 – CD med 12 af festivalens bands
• Fyldigt program om festivalens kunstnere i samarb. med Djembe
• Rapport om det politiske dialogprogram: Meeting of Minds
• Afrikas Stemmer – om afrikansk litteratur (ALOA)


NATCAFE

Spejlteltet i Fælledparken
Husorkestre: Oliver Mutukudzi, Tatutane, lokale bands samt uventet stort besøg af koncertprogrammets stjerner.
Se program under Spejlteltet


ORGANISATION

KIT, MS, ARTEs Programtjeneste, DUF, AIF

X