IMAGES OF AFRICA 1996

Images of Africa, 14. juni – 6. juli 1996
Festivalcenter i København.

Med mindre andet er angivet fandt forestillinger/koncerter sted i Kanonhallen

DANS

GHANA DANCE ENSEMBLE, THE CARRIBBEAN
DANCE COMPANY OF THE VIRGIN ISLANDS

MUSU-slavernes fortælling
KOREOGRAF Nii Yartey, Monty Thompson
Torpedohallen, 19.-22. juni
(Se forside foto)

 

MOVING INTO DANCE
SYDAFRIKA
Stones Rituel; Gula Matari
Afro-fusion dans
KOR. Sylvia Glasser, Vincent Mantsoe
Kanonhallen, 22. & 24. juni

 

TAMBOURS DE BRAZZA
CONGO
Brazzaville-polyfoni
Kanonhallen, 1. & 4. juli

 

TOWARA ENSEMBLE
BENIN
Voodooceremoniel dans
Nationalmuseets gård
Kanonhallen, 15. juni


WODAABE

NIGER
Woodabe-gruppens scenedebut
Kanonhallen, 27.-29. juni

TEATER

BILAD AL SUDAN
SUDAN
De sortes land
Af og med sudanesiske flygtninge i DK
Pakhus 11, 20.-23. juni

HANDSPRING PUPPET THEATRE COMPANY
SYDAFRIKA
Faustus in Africa
Multimedie & dukker
ISC. William Kentridge
DUKKEFØRERE Adrian Kohler, Basil Jones
Kanonhallen, 20. & 21. juni

 

LES MARIONETTES DU TOGO
Zandos Eventyr
Huset i Magstræde, 28. maj, 1. 2. & 9. juni


MUSIK

BOUKMAN EKSPERYANS
HAÏTI
Voodoomusik
Spejlteltet

 

CHEIKHA REMITTI
ALGERIET
Raïmusikkens kontroversielle moder
Kanonhallen, 14. juni

 

CHOPI TIMBILA
MOZAMBIQUE
18 mand på timbila – træxylofon
Charlottenborgs Gård, Haveselskabets Have, 22. & 23. juni

 

COLENSO
SYDAFRIKA
Zulu kor
Christians Kirke, 26. juni

 

MANU DIBANGO/WAKAFRIKA
VESTAFRIKA
Dibango vært for en gallaaften m. Angélique Kidjo, Seta Touré, Lokua Kanza & Tchando
Torpedohallen, 27. juni

 

D’GARY & JIHÉ
MADAGASKAR
“That Monster Guitarist”
Granmoun Lélé
La Réunion
Lélé-familien m. maloya musik
Kanonhallen, 25. & 26. juni

 

ERNÁN LÓPEZ NUSSA
CUBA
Cubansk Jazz
Spejlteltet, 20. juni

 

HABIB KOITÉ & BAMADA
MALI
Griot rødder, guitar & pop
Boom Shaka
SYDAFRIKA
Jo’burgs varmeste popnavn
Pumpehuset, 19. juni

 

HUKWE ZAVOSE & WAGOGO WOMEN
TANZANIA
Falsetstemme, mbira & dansere
Kanonhallen,
22. & 24. juni

 

CECILE KAYIREBWA
RWANDA
Rwandas samlende stemme
Sona Diabaté
GUINEA
Guinea-stjernens comeback
Kanonhallen, 5. juli

 

KHALED
ALGERIET
Raïmusikkens ukronede konge
Torpedohallen, 28. juni

 

MAALESH
COMORERNE
Afro-arabisk melanesisk musik
Christians Kirke, 18. juni

 

YOUSSOU N’DOUR
SENEGAL
14 mand & Senegals nationalhelt
Torpedohallen, 16. juni

 

POSITIVE BLACK SOUL
SENEGAL
Storbyrap og hiphop
Forbrændingen, Albertslund, 27. juni

 

SALIF KEITA
MALI
Malis kongelige stemme
Pumpehuset, 30. juni

 

SOUL BROTHERS
SYDAFRIKA
Township jive
Pumpehuset, 21. juni


ALBER SSEMPEKE & THE MASTER MUSICIANS OF UGANDA

UGANDA
Musik & dans fra Bugandakongedømmet
Kanonhallen, 1. juli


TAKFARINAS

ALGERIET
Berbernes Elvis Presley anno 96
Pumpehuset, 22. juni

TOUMANI DIABATÉ
MALI
“The Prince of Kora”
Spejlteltet, 18. & 19. juni

TSHALA MUANA
ZAÏRE
Soukous-musikkens scenebombe
Pakhus 11, 25. juni

MOSE VAN FAN & SAM MANGWANA
ZAÏRE
Soukous showmanship
Pumpehuset, 5. juli

WOFA
GUINEA
Percussions de Guinées lillebror
Kanonhallen, 16. juni


WORKSHOPS

ALPHONSE TIEROU
(ELFENBENSKYSTEN),
Habib Koité (MALI), Hukwe
Zawose (TANZANIA), Wagogo
Women (TANZANIA),
Wofa (GUINEA), Towara
Ensemble (BENIN), George
‘Chiqui’ Dixon-Davis, Ignacio
Guerra (CUBA), m.fl.

 

UDSTILLINGER

VOODOO PÅ NATIONALMUSEET
14. juni – 31. juli

 

FACE OF THE GODS
Traditionelle og moderne altre fra Haiti og Cuba.

 

VOODOO MEMORIES
Voodoo inspireret kunst fra Afrika, Brasilien og Cuba
Specielt Voodoo-udsmykket telt i Palægården

 

DIEUX D’AFRIQUE FOTOS
Pierrre Fátúmbi Verger
Nationalmuseet

 

AFRIKANSK KUNST PÅ VEJ MOD ÅR 2000
Tradition og modernitet
Efiamblo (MADAGASKAR), Kossi, Cheri Samba (ZAÏRE), Botala Tala (ZAÏRE), Frédéric Bruly Buoabreé
Særlig installation Georges Adéagbo (BENIN)
KURATOR Jean-Marie Patras/NOMADE
Rundetårn, 15. juni – 6. juli

 

MUR & RUM, VIRKELIGHED & UTOPI
Øksnehallen, 5. juni – 14. juli

 

AF JORD ER DU KOMMET
Om afrikanske lerhuse – udstilling fra Pompidou Centret, Paris

 

BODYS ISEK KINGELEZ
(ZAÏRE)
Visionære arkitekturmodeller


AFRICAN CANVAS NDEBELE

Margaret Courtney-Clarkes
fotos af kvindelige kunstneres udsmykning af huse


ARBEJDSDEMONSTRATIONER: NDEBELE-KUNSTNERENE

Franzina og Angelina Ndimande (SYDAFRIKA)

AFRIKANSK KUNST

IKONMALERI FRA ETHIOPIEN
Helgenliv
ETHIOPIEN
Roskilde Bibliotek

 

DOOPLÉ
Foto og tekst om afrikansk dans
M/S Kronborg, Kbh.

MODE

FRANCIS SELORM SESHIE
(GHANA/DK)
Spejlteltet

FOTOGRAFI

PORTRÆTFOTOS FRA MALI
Hamadoun Bocum
Fotografisk Center, 14. juni – 6. juli

 

Ø-FOTOGRAFIER
Yves Pitchen (ZAÏRE)
Skovlunde Medborgerhus, 10.-28. juni

 

IMAGES OF THE WEST
Afrikanske fotografer om deres oplevelse af Vesten
Fra bogen Images of the West
Færgen Kronborg, 14. juni – 6. juli

 

ISCENESAT FOTOGRAFI
Samuel Fosso
(DEN CENTRALAFRIKANSKE REPUBLIK)
Café Krasnapolsky, 1. juni – 8. juli

 

SYDAFRIKANSKE BILLEDER
Santu Mofokeng, Ingrid Hudson
Møstings Hus,
14. juni – 6. juli

 

ALEXANDRIA PINHOLES
Jallel Gasteli (TUNESIEN)
Biblioteket på Danasvej, 14. juni – 6. juli

 

KIDS N’ AFRICA
i København

 

LILLE AFRIKA I HUSET
Huset i Rådhusstrædet, 28. maj – 30. juni

 

OPDAGELSESRUM
Skabt af Catherine Poher & Cecilie Gravesen

 

TEATER OG DANS
Børnegruppen Chipawo
ZIMBABWE

 

DUKKER OG MARIONETTER
Les Marionettes de Togo
Oyo Théâtre (BURKINA FASO)

 

MUSIK OG FORTÆLLING
Valanga Khoza (SYDAFRIKA)
Elhadji Ndiaye (SENEGAL)
Stephen Ndibalema (TANZANIA)

 

SANG OG TEATER
Monse Dunay (CUBA)
GØGL OG AKROBATIK
Zip Zap Circus (SYDAFRIKA)
Out of Streets Acrobats
(KENYA)

 

DANS
Børnegruppen, Bairro do Jardim (MOZAMBIQUE)
Børnegruppen Bujora Cultural Group (TANZANIA)
Børnegruppen Chipawo (ZIMBABWE)

 

MUSIK
Albert Ssempeke (UGANDA)
Twerammpon Traditionals (GHANA)

 

BØRNEFILM
AFRIKABUSSEN

Besøgte skoler og institutioner i 10 byer rundt i landet

 

FILM & MULTIMEDIE
Open Air Film
Drissa Tourés Haramuya,
Musikfilmen Bongo beat, m.fl.
M/S Kronborg,
25. juni – 5. juli

 

AFRICA LIVE
Multi medieshow om afrikansk musik
AF Mik Aidt
Agarfa Amartey (GHANA), Brenda Kizza (UGANDA)
FOTOS Linda Horowitz
Borup Højskole, 22. juni

 

KONFERENCER

GLOBAL DIALOGUE
Wole Soyinka, Raks Seakhoa, Yoro Fall, Angeline Kamba, Hassan Sunmonu Lovemore Mbigi, Rex Nettleford
ORDSTYRERE Torben Krogh, Niels Barfoed, Kirsten Holst Petersen
Nationalmuseet, 15. & 16. juni

 

IMAGES OF AFRICAN TRADE
Niels Helveg Petersen, Carl Greenidge, Finn Tarp, Robert McGregor, Henning Dyremose, Youssour N’dour m.fl.
ORDSTYRER Knud Vilby
Børsen, 17.-19. juni

 

KUNST OG KULTUR I DET 21. ÅRHUNDREDE
Ben Akpor, Alphonse Tiérou, Habib Koite, Ebbe Preisler, Irene Staunton, Kirsten Holst Petersen, Søren Dyssegaard m.fl.
ORDSTYRER Trevor Davies
Færgen Kronborg, 20. & 21. juni

 

FORTIDENS SPOR: DANMARK, GHANA OG
VIRGIN ISLANDS

Irene Odotei, George Tyson, Ole Justesen, Gudrun Meier, Alex Frank Larsen m.fl.

 

MØDER OG SEMINARER
10 “BRÆNDPUNKT AFRIKA” – MØDER

Fokus på Nigeria – Wole Soyinka, Diana Wiaa, Owen Saro-Wiwa, Raks Seakhoa, Helle Degn, Knud Vilby
Om kvindelig muslimsk identitet nord og syd for Sahara – Aicha Lemsine, Marie-Aimée Hélie-Lucas
Religionsmødet mellem islam og kristendom

Brain Drain from Africa – Kate Raworth, Gorm Rye Olsen, Robert Mutuma

Fokus på Algeriet – Marie-Aimée Hélie-Lucas, Majid Allaoua

Afrikansk kunst – Salah Hassan, Ery Camara

Spiritualitet i Afrika og Europa – Else Lidegaard, Dr. Vongo, Khenosi Mofokeng

Korruption i Afrika og Europa – Carsten Koch, Bedan Mbugua, Hans-Henrik Brydensholt

Afslutningsmøde – Afrika og Verden – Poul Nielson, Charles Onyango-Obbo, Olaf Gerlach Hansen, Trevor Davies

 

FORFATTERE & FORTÆLLERE
Wole Soyinka (NIGERIA)
Yvonne Vera (ZIMBABWE)
Aminata Sow Fall (SENEGAL)
Tahar Bekri (ALGERIET)
Marie-Aimée Hélie-Lucas (ALGERIET)
Jamal Mahjoub (SUDAN)
Francis Bebey (CAMEROUN)
Lois Hassel-Habteyes (ST. CROIX)
Irene Odotei (GHANA)

 

FORSAMLINGSHUSMØDER
Ordet er frit – rundt i landet
Temaer: Spiritualitet, demokrati, arbejde

 

JOURNALISTPROJEKT
11 afrikanske journalister arbejdede i danske medieinstitutioner i 1 måned
Charles Onyango-Obbo (UGANDA) – Jyllandsposten
Santu Mofokeng, fotograf (SYDAFRIKA) – Jyllandsposten
Hala Halif, redaktør (EGYPTEN) – Politiken
Pini Jason, journalist (NIGERIA) – Berlingske Tidende
Vincent Chikwari, journalist (ZIMBABWE) – Information
Mario Paiva, journalist (ANGOLA) – Det Fri Aktuelt
Spec Gaudence-Manirakiza, chefredaktør (BURUNDI) – Kristelig Dagblad
Charles Onyanga-Obbo, redaktør (UGANDA), Santu Mofokeng, fotograf (SYDAFRIKA) – Jyllandsposten
Bedan Mbugua, redaktør (KENYA), Samuel G. Mwamkinga, bladtegner (TANZANIA) – Jyske Vestkysten
Baba Abdalulai, journalist (GHANA) – Århus Stiftstidende
Orie Rogo-Manduli, TVjournalist (KENYA) – DR
TV-aktuelt
Mercy Chipeta, journalist (MALAWI) – DR P1
Stanley Bodibe, journalist (SYDAFRIKA)

 

UDGIVELSER

4 programkataloger (musik (CD), Dans & Teater, Kunst, Dialog)
Images of the West: 29 essays og 30 fotos af afrikanske forfattere/fotografer

Tidsskrifter: Særnr. af Djembe, KONTAKT,
ZAPP, i Afrika

MARKED
14. juni – 6. juli

25 boder fra 30 afrikanske lande på det 500m2 store Frue Plads i København.

Surf Africa – internet info om Africa
Særlig invitation til S.I.A.O. – kunsthåndværkermesse i Ouagadougou
Café, værksteder, underholdning
Besøg: ca. 100.000

 

AFRIKANSK RESTAURANT
Færgen Kronborg, (Kulturby 96) 14. juni – 6. Juli

 

FESTGUDSTJENESTE
Biskop Samson Mushemba
Papaya koret
Vor Frue Kirke, 16. juni

 

NATCAFE
Spejlteltet i Fælledparken
Hver aften live musik og diskotek
30 internationale & lokale bands
Se program under Spejlteltet

 

ORGANISATION

KIT, MS, Kulturby 96, DUF, Folkekirkens Nødhjælp, ARTE, Kontakt komitéen for afrikanere i DK, AIF

X