FOOLS 25

FOOLS 25
28. MAJ – 22. AUGUST 2004
DANS

GERMAINE ACOGNY
SENEGAL
Tchouraï
KOR. Germaine Acogny, Sophiatou Kossoko
SCEN. Zbigniev Wieckowski
MUSIK Etienne Schwarcz
LYS Horst Mühlberger
Dansescenen, 17. & 18. juni

LES BALLETS C. DE LA B.

BELGIEN
Tempus Fugit (2004)
KOR. Sidi Larbi Cherkaoui
MUSIK Najib Cherradi
MUSIKERE Osama Abdulrasol, Floris Dercksen, Sjahing During
SANG Isnel da Silveira, Christine Leboutte
MusikTeatret Albertslund, 4. & 5. august


BLACK BLANC BEUR

FRANKRIG
Si Je t’M (2004); Shuffle (2002)
KOR. Christine Coudun
MUSIK Grégor Gandon
KOST. Olga Papp
LYS Patrick Florés
Kanonhallen, 5. 6.& 7. juli


FREESTYLE PHANATIX

DANMARK/SVERIGE
The Way We Rock
KOR. Kim Bøytler, Karsten Mathiesen
MUSIK Karsten Mathiesen, Daniel Botchinsky
SCEN. Freestyle Phanatix
LYS Thomas Persson
KOST. Freestyle Phanatix og Adidas
6. & 7. juli.


COMPAGNIE MARIE CHOUINARD

CANADA
Etude#1 (2001); Chorale (2003)
KOR. Marie Chouinard
MUSIK Louis Dufort
KOST., LYS & SCEN. Marie Chouinard (Etude#1)
KOST. (Chorale) Vandal
LYS (Chorale) Axel Morgenthaler
Dansescenen, 28. 29. & 30. juli
(Se forside billede)


FLAMENCO COMPAÑÍA DE MAYTE Y BELÉN

SPANIEN
Flamenco Cámara (2004)
KOR. Belén Maya
MUSIK José Luis Montón, Juan Ramón Caro
LYS OG LYD Gloria Montesinos
KOST. Pilar Cordero
MusikTeatret Albertslund, 12. 13. & 14. august


CARLOTTA IKEDA

FRANKRIG/JAPAN
Waiting
KOR. Carlotta Ikeda
SCEN. Michel Boulanger
MUSIK Kamal Hamadache
LYS Eric Loustau-Carrere


KIM ITOH

JAPAN
Dansecenen, 21. & 22. juni

 

AKRAM KHAN
UK/BANGLADESH
Ma (2004)
KOR. Akram Khan
TEKST Hanif Kureishi
MUSIK Riccardo Nova
LYS Mikki Kunttu
Kanonhallen, 29. 30. juni, 1. 2. & 3. juli


SASHA WALTZ & GUESTS

TYSKLAND
Körper
KOR. Sasha Waltz
SCEN. Thomas Schenk, Heike Shuppelius, Sasha Waltz
MUSIK Hans Peter Kuhn
LYS Valentin Gallé
LYD Oleg Surgutschow
KOST. Bernd Skodzig
Østre Gasværk, 19. & 20. juni


TRISHA BROWN COMPANY

USA
Set & Reset (1983); Groove & Countermove (2000); Present Tense (2003)
KOR. Trisha Brown
SCEN. Robert Rauschenberg
MUSIK Salvatore Sciarrino
LYS Jennifer Tipton
MusikTeatret Albertslund, 30. & 31. juli


STORBYNÆTTER

Site specific dans med
Beatrice Kombé & Tchétche, ELFENBENSKYSTEN
Vincent Mantsoe, SYDAFRIKA
Ariry Andriamoratseresy & Cie Rary, MADAGASKAR
Virpi Pahkinen, SVERIGE
Mugiyono Kasido, INDONESIEN
Ziya Azazi, TYRKIET
Mui Cheuk Yin, HONG KONG/KINA
Aida Redza, MALAYSIA/DK
Sara Gebran, VENEZUELA/DK
Ann Crosset, USA/DK
Tess de Quincey, AUSTRALIEN
Pichet Klunchun, THAILAND
Maya Krishna Rao, INDIEN
4 ture: Havn Nord, Havn Syd, Den Nye By og
Middelgrundsfortet, 22. 23. & 24. juli

Ziya Azazi, TYRKIET


MUSIK

THE BULGARIAN VOICES – ANGELITE
BULGARIEN
Antique Eastern Orthodox Chants
Marmorkirken, 16. & 17. juli


MEREDITH MONK & VOCAL ENSEMBLE

USA
STEMMER Theo Bleckmann, Katie Geissinger, Ching Gonzalez, Meredith Monk & Allison Sniffin
MUSIKERE Allison Sniffin, John Hollenbeck, Bohdan Hilash
LYS Noele Stollmack, Tony Giovanetti
KOST. Yoshio Yabara, Gabriel Berry
LYD David Meschter, Lucas Indelicato
Kanonhallen, 12. & 13. juli


PHILIP GLASS & FODAY MUSA SUSO ENSEMBLE

USA/AFRIKA
The Screens
KOMPONISTER Philip Glass, Foday Muso Suso
MUSIKERE Philip Glass, Foday Musa Suso, Jon Gibson, Shane Shanahan
MusikTeatret Albertslund, 20. juli


TEATER

CANTABILE 2 & TRIO CONTRASTE
DK/RUMÆNIEN
Syv Prinsesser
ISC. Nullo Facchini
MUSIK Trio Contraste
SCEN. Bjarne v. H.H. Solberg
MANUS Tine Madsen
Det Gamle Lokoværksted, 13. – 26. juni


HOLLAND HOUSE

DANMARK
Stalingrad, the Envy of the Painless
ISC. & SCEN. Jacob F. Schokking
LIBRETTO Howard Barker
MUSIK Kim Helweg
Turbinehallerne/DKT, 15. – 21. august


PETER BROOK & THEATRE DES BOUFFES DU NORD

FRANKRIG/ENGLAND
Ta main dans la mienne
EFTER Anton Tchekhov
ISC. Peter Brook
SCEN. & KOST. Chloé Obolensky
LYS Philippe Vialatte
Betty Nansen Teatret, 28. 29. & 30. maj


STATION HOUSE OPERA

UK
Roadmetal, Sweetbread (2001)
MANUS & ISC. Julian Maynard Smith, Susannah Hart
MEDV. Susannah Hart, Matthew Bowyer
VIDEO Tony Pattinson
PRODUKTION Kirsten Reynolds
Pakhus 11, 13. – 17. juli


PERFORMANCE

LA FURA DELS BAUS
SPANIEN
Obit (2004)
IDÉ OG ISC. Pera Tantiñà
ASS. Carlota Gurt
Kanonhallen, 27. – 31. juli


UDSTILLING

FOOLS 25 – Billeder fra 25 år med internationalt teater, dans og performance i København
Kanonhallen, 10. – 23. juni


SEMINAR

State of (Performing) the Art
11. – 13. juni 2004
Deltagere: Stelarc (AUS), Sara Gebran (VENEZUELA/DK), Aida Redza (MALAYSIA), Jacob Schokking (HOLLAND/DK), Anne-Marie
Helger (DK), Peter Langdal (DK), Gordana Vnuk (KROATIEN), Knut Ove Arentzen (N), Adrienne Sichel (SA), Monna Dithmer (DK), Ulla Strømberg (DK) m.fl.


FILM

Wim Vandekeybus (BELGIEN) – In as much as life is borrowed (2000); Body, body
on the wall (1997); Silver (2001); The last words (2002)
Sasha Waltz (TYSKLAND) – Nobody (2002)
Anne Teresa de Keersmaeker (BELGIEN) – Achterland (1993); Rosas Shorts (1990, 92, 94)
Jan Lauwers (BELGIEN) – Goldfish Game (2002)
Merce Cunningham (USA) – CRWDSPCR (1996); Beach Birds for Camera (1993)
Circus Baobab/Laurent Chevalier (FRANKRIG/GUINEA) – dokumentar (2000)
Peter Brook (FRANKRIG/UK) – Hamlet (2001)
Théâtre du Soleil (FRANKRIG) – Au Soleil même la nuit (1997); Tambours sur la digue (2002)
Kanonhallen, 10. – 22. juni


WORKSHOPS & MASTERCLASSES

Germaine Acogny (SENEGAL) – ny afrikansk dans (masterclass)
Carlotta Ikeda (JAPAN/FRANKRIG) – butoh dans (masterclass)
Black Blanc Beur (FRANKRIG) – hip hop, break & style
Trisha Brown (USA) – modern dance
Les Ballets C. de la B. (BELGIEN) – modern dance
Belén Maya (SPANIEN) – Flamenco

 

NY CIRKUS

CIRKUS BAOBAB
GUINEA
Den Trommende Abe
ISC. Pierrot Bidon
KOR. Ibrahima Coumbassa
SCEN. Jean-Michel Poitreau, Philippe Moutte
MUSIK Momo Wandel Soumah
Amfiteatret Hedeland, 12. 13. & 14. august

 

CIRQUE
FRANKRIG
Smilet for foden af stigen
BASERET PÅ Henry Miller
ISC. Ueli Hirzel
MUSIK Sebastian Apert
TEKNIK Daniel Ott
LYS Rolf Derrer
Cirkustelt på Trianglen, 8. – 14. august


LICEDEI

RUSLAND
Semianyki
ISC. Boris Petroushansky
MEDV. Olga Eliseeva, Alexander Gusarov, Marina Makhaeva, Kasyan Ryvkin, Elena Sadkova,Yulia Sergeeva
LYS Valery Broussilovsky
LYD Sergey Ivanov
KOST. Anna Mamontova
MusikTeatret Albertslund, 5. – 10. august

OKIDOK2
BELGIEN
HaHaHa!!!
AF OG MED Benoît Devos & Xavier Bouvier
ISC. Louis Spagna
LYS & LYD Laurent Kaye, Jofroi Smets
MUSIK DJ Pitch
KOST. Lili
Dansescenen, 10. – 13. juli


LE CIRQUE INVISIBLE

FRANKRIG
ISC. & MEDV. Victoria Chaplin & Jean Baptiste Thierrée
KOST. Victoria Chaplin
MusikTeatret Albertslund, 28. 29. 30. juni, 1. & 2. juli

 

[layerslider id=”8″]